RADIONICA – DIJAGNOSTIKA EMBRIONA
Još jedna inovacija na ovogodišnjem Festivalu – PRIČAĆEMO O GENETICI SA BOJANOM. Često se u ispitivanju uzorka neplodnosti dođe i do ispitivanja genetike nas, budućih roditelja, a u nekom broju parovi stignu i do ispitivanja embriona kada ih dobiju. Ove godine ćemo saznati više o tome.
Genetika je zamršena nauka za nas laike i često ne razumemo šta mi to i od koga nasleđujemo i na koji način možemo da saznamo čega smo sve to nosioci i šta to mi prenosimo dalje, našoj deci.
O tome i o mnogo toga što je vezano za ispitivanje embriona, na specijalnoj radionici, govoriće Bojana Mirosavljević, embriolog. Žena koja se godinama zalaže za edukaciju društva po pitanju ove teme. Bojana vodi i Udruženje za retke bolesti ŽIVOT i zahvaljujući njoj uveden je Zojin Zakon u Srbiji, jer ona je Zojina mama.
Sa Bojanom će na radionici govoriti i približiti svima nama ovu temu i prof. dr. Muhterem Bahçe koji nam dolazi iz Ankare. On obavlja funkciju šefa odeljenja za medicinsku genetiku GATA i menadžera Centra za dijagnostiku genetskih bolesti MB Genlab.
• Autor preko 50 objavljenih radova iz oblasti medicinske genetike.
• Održao više od 60 prezentacija na naučnim skupovima o medicinskoj i preimplantacionoj genetici.
• Održao preko 50 predavanja na raznim naučnim skupovima.
Radionica koju najavljujemo će biti održana na Festivalu, s početkom u 16 časova, u sali broj 4 i njoj može da prisustvuje najviše 30 osoba kako bismo uspeli da održimo razumnu konverzaciju i kako bi Bojana mogla sa svima da komunicira i pomogne u razumevanju postojećih problema ili razgovara sa vama konkretno o vašem problemu.
Ukoliko želiš da prisustvuješ ovoj specijalnoj radionici klikni ovde: PRIJAVA ZA RADIONICU
PREIMPLANTACIONO GENETSKO TESTIRANJE (PGT) JE KRUNA EMBRIOLOGIJE KAO NAUKE, ALI I ŠANSA ZA DOBIJANJE ZDRAVOG POTOMSTVA.
DA LI STE ZNALI DA JE U SRBIJI PO ZOJINOM ZAKONU OMOGUĆENO PGT TESTIRANJE O TROŠKU RFZO VEĆ 9 GODINA?
PGT je preimplantaciono testiranje embriona na početku njegovog razvoja, pre nego što se transferuje u matericu. Preimplantaciono genetsko testiranje (PGT ) je metoda koja pomoću odabira genetski zdravih embriona povećava šanse da parovi sa više neuspelih vantelesnih oplodnji (IVF postupaka) ili više pobačaja, dobiju zdravo potomstvo. Takođe, pomoću PGT metode se sprečava prenošenje genetskih bolesti i odabirom genetski zdravih embriona, parovima koji su pod rizikom dobijanja bolesnog deteta, omogućava se dobijanje zdravog potomstva.
Ovim dijagnostičkim procesom pronalazimo one embrione koji ne nose hromozomske promene i ti embrioni su prikladni za prenošenje u matericu. Ovim testiranjem se diferenciraju zdravi embrioni od embriona koji su nosioci genetskog poremećaja. Ovaj test omogućava porodicama sa povećanim rizikom za genetska oboljenja da imaju zdravo potomstvo.
PGT testiranje je važno za :
- parove i pacijentkinje sa pozitivnom porodičnom anamnezom genetskih oboljenja
- za pacijentkinje starije od 35 godina (više od 50% embriona žena od 35 do 39 godina ima hromozomske abnormalnosti. Za žene starije od 40 godina, procenti se povećavaju na 80% ili više)
- za parove sa više neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje ili vise ponovljenih pobačaja
PGT-M (za monogenetske bolesti): ovo testiranje se koristi za identifikaciju naslednih bolesti koje su uzrokovane mutacijama u jednom genu (Cistična fibroza, talasemija, bulozna epidermoliza, Battenova bolest, SMA, Huntingtonova bolest, Fragil X sindrom…). PGT-M se obično vrši kad je jedan ili oba buduća roditelja nosilac mutracije za određenu bolest.
PGT-SR (za strukturne rearanžmane hromozoma): ovaj oblik testiranja se koristi kad jedan ili oba roditelja imaju hromozomalne translokacije, što može dovesti do povećanog rizika od ponavljenog pobačaja ili problema sa plodnošću. Druge indikacije za PGT-SR su delecije, duplikacije, inverzije.
PGT-A (za aneuploidije): ovaj test se koristi za identifikaciju aneuplidija (grube promene u broju hromozoma embriona).
Preporučuje se u slučaju:
• Žena starijih od 35 godina;
• Kod parova sa više neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje ;
• Ponovljenih pobačaja;
• Povećanog broja neuspešnih implantacija embriona;
• Muški sterilitet.